fbpx

IT бізнес в Україні: умови входу та перспективи галузі для білоруських підприємців


            Сучасний світ є динамічним і зараз майже всі бізнес-процеси можна перенести до іншої країни. Найлегше фахівцям IT-сектору, оскільки ця сфера в Україні є однією з найдинамічніших і найперспективніших. До того ж, в нашій країні дуже вигідна система оподаткування. Тому білоруські IT - підприємці все частіше роблять вибір на користь України та здійснюють релокацію свого бізнесу саме сюди.

            Сплата податку для компаній становить 5% від доходу - єдиний податок; ПДВ за такою ставкою не сплачується; максимальне обмеження по доходу для даної групи у 2021 році становить 7002000 грн (у 2020 році був 7 млн грн).

            При офіційному працевлаштуванні в українській компанії, IT- компанія сплачує за співробітника 18% ПДФО + 1,5% військовий збір. Єдиний соціальний внесок в розмірі 22% від розміру заробітної плати платить роботодавець.

            Білоруський IT- підприємець - ФОП з видом на постійне місце проживання в Україні може перейти на спрощену систему оподаткування (III група) і платити: 5% податку з доходів та 1100 грн соціального внеску на місяць.

             Засновники компанії можуть зареєструвати її за спрощеною процедурою, використовуючи модельний статут, а розмір статутного фонду компанії може складати всього лише 1 гривню.

Загалом, переваги бізнес-інфраструктури України полягають у наступному:

  • близькість до Європи, безвізовий режим з країнами ЄС;
  • надійний онлайн-банкінг, який дає можливості переказувати гроші з будь-якої банківської карти на іншу, а також оплачувати рахунки і робити перекази миттєво 24/7/365;
  • валютна лібералізація, немає необхідності продавати валютну виручку;
  • доступність більшості державних послуг в режимі онлайн;
  • наявність спрощеного обліку та оподаткування для мікропідприємництва;
  • немає гострої потреби мати фізичний офіс в Україні;
  • не заборонено одночасно бути підприємцем, власником компанії та найманим робітником.

             ІТ-екосистема України особливо сприяє розвитку технологічної індустрії. На регіональному рівні бізнеси об’єднуються в ІТ-кластери, де власними силами створюють потрібні умови для зростання й активно підтримують один одного. У звіті від UNIT.City й Western NIS Enterprise Fund зазначено, що понад 20 міст України створили свої місцеві ІТ-ком’юніті. У масштабах країни функціонує IT Ukraine Association - найбільше об’єднання ІТ-компаній в Україні, у яке входять понад 60 топових гравців вітчизняного ІТ-ринку. Тож, галузь стрімко розвивається, а отже – і ринок праці теж. 

          На сьогодні документами, які потрібно оформити білоруському ІТ- спеціалісту в Україні є дозвіл на працевлаштування та тимчасовий вид на проживання. Для спеціалістів можливе отримання дозволу на роботу строком на три роки, і так само, як і вид на проживання, його можна продовжувати необмежену кількість разів.

           Є декілька варіантів релокації білоруської ІТ-компанії в Україну:

  1. ІТ-фахівці в'їжджають у країну та реєструються як приватні підприємці - суб'єкти підприємницької діяльності (СПД) 3-ої групи на спрощеній системі оподаткування, укладають прямі договори з замовником-нерезидентом, працюють віддалено і отримують постійні види на проживання на 10 років. На їх базі члени їх сімей отримують постійні види на проживання.
  2. Компанія реєструється у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). ІТ-фахівці в'їжджають в Україну та реєструються як суб'єкти підприємницької діяльності (СПД). ТОВ отримує дозвіл на працевлаштування ІТ-фахівців і після отримання таких дозволів, ІТ-спеціалісти отримують тимчасові види на проживання в Україні. На їх базі члени їх сімей отримують тимчасові види на проживання.

Через 85 днів після отримання дозволів на працевлаштування ІТ-фахівці укладають трудові договори з ТОВ (якщо на той час не отримають постійні види на проживання). При цьому необхідно врахувати наступне: до укладення трудового договору з ТОВ ІТ-фахівці укладають з ним договори на надання послуг як суб'єкти підприємницької діяльності (СПД), працюють, головним чином, віддалено (не в офісі ТОВ) і отримують постійні види на проживання. Процедура отримання останніх починається відразу по приїзду ІТ-фахівців в Україну. Після отримання постійних дозволів на проживання і на їх базі, члени сімей ІТ-фахівців отримують постійні види на проживання.

  1. Реєструються дві «ТОВ-ки». ІТ-фахівці в'їжджають в Україну та реєструються як СПД.

Перша «ТОВ-ка» отримує дозвіл на працевлаштування ІТ-фахівців. Після отримання таких дозволів ІТ-спеціалісти отримують тимчасові види на проживання. На їх базі члени їх сімей отримують тимчасові види на проживання. Через 85 днів після отримання дозволу на працевлаштування, спеціалісти укладають трудові договори з ТОВ-1 (тільки якщо на той час ІТ-фахівці не отримають постійні види на проживання).

З другою ТОВ ІТ-фахівці укладають договори про користування робочими місцями в коворкінгу - офісі ТОВ-2, де вони фізично знаходяться та працюють. Але в цьому варіанті також, якщо протягом 85 днів після отримання дозволів на працевлаштування (як зазначено вище) ІТ-фахівцям не вдається отримати постійні види на проживання, тоді вони укладають трудові договори з ТОВ-1. При укладанні трудових договорів з ІТ-фахівцями, договори на надання послуг з ними як СПД припиняються.

              За детальною інформацією щодо обрання оптимальної організаційно-правової форми, чіткого розуміння у виборі системи оподаткування IT-підприємства в Україні, звертайтеся з консультацією до адвокатів Адвокатського об’єднання «Бауман Кондратюк».

Київ, Шота Руставелі 39-41, пов. 7

тел.: 044 209 9516

 

07.09.2021