fbpx

Обшук житла оперативниками: законно чи ні?


         Обшук житла чи іншого володіння особи - це, напевно, найсуворіша слідча дія і, однозначно, доволі стресова ситуація. При цьому, законодавець допускає проведення такої слідчої дії виключно на законних підставах та певному колу суб’єктів правоохоронних органів. Водночас, пересічному громадянину в багатьох випадках не є зрозумілим хитросплетіння кримінальних процесуальних норм, а працівники правоохоронних органів не нехтують такою необізнаністю громадян.

 

          Так, поширеною практикою в Україні є залучення слідчими правоохоронних органів під час проведення обшуку оперативних співробітників для надання допомоги у відшуканні речей, документів або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. Таке залучення слідчий або прокурор обгрунтовує статтями 36, 40, 41 Кримінального процесуального кодексу України. Вони передбачають право слідчого і прокурора доручати оперативним підрозділам проведення слідчих дій (обшуку), а співробітників оперативних підрозділів – користуватися повноваженнями слідчого під час виконання його доручень.

           Саме тут частіше і відбуваються порушення прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження. Тому, здійснення вказаних повноважень повинно бути предметом посиленої уваги з боку сторони захисту.

           Перш за все, слід сказати, що обшук не може відбутися за одним лише бажанням слідчого чи прокурора. Таке бажання обов’язково повинно бути підкріплене попередньо отриманим судовим дозволом (за винятком випадків: рятування життя людей або майна чи переслідування підозрюваного, коли судовий дозвіл може бути отримано після проникнення у житло чи інше володіння).

           Так, наприклад, ч. 1 ст. 236 КПК України встановлено порядок виконання ухвали слідчого судді про обшук, а саме: суб’єктом виконання є слідчий або прокурор. Перелік, начебто, вичерпний, що підтверджується також сталою практикою Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (наприклад, Постанова від 29.01.2019 року у справі №466/896/17), відповідно до якої виконання ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук покладається особисто на слідчого чи прокурора і не може бути доручене в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК відповідним оперативним підрозділам. Однак, як показує практика, органи досудового розслідування в своїй більшості не дотримуються вказаного правила: слідчі, які отримали дозвіл на обшук, надають оперативникам доручення «в порядку п.3 ч.2 ст.40 КПК України».

           Також, слід звернути увагу на те, що Ухвала слідчого судді про обшук встановлює певні умови щодо мети та обсягу проведення обшуку, а також щодо осіб, які можуть його проводити. Адже порушення суттєвих умов судового дозволу на обшук тягне за собою недопустимість доказів, отриманих в результаті такого обшуку.

           Так, ще раз наголошуємо, що Верховний Суд у Постанові від 29.01.2019 (справа № 466/896/17), зазначив про неможливість передоручення виконання ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук працівникам оперативних підрозділів відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України. А у випадку здійснення таких маніпуляцій, зібрані в результаті проведення обшуку докази, а так само і протокол проведення цієї слідчої (розшукової) дії, є недопустимими.

          Зазначена позиція Верховного суду широко використовується у місцевих судах, зокрема, ухвалою Сумського апеляційного суду від 11.11.2020 (справа №592/404/17) встановлено недопустимість протоколу обшуку у зв’язку з тим, що його було проведено оперативним працівником, а не слідчим у кримінальному провадженні.

          Аналогічна правова позиція викладена в Ухвалах Кропивницького апеляційного суду від 24.02.2020 (справа №397/1628/18), Івано-Франківського апеляційного суду від 17.07.2019 (справа №344/17388/15-к).

         Отже, виконання ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи є прерогативою виключно слідчого чи прокурора і передоручення її виконання оперативним працівникам не допустимо. А у випадку ж здійснення таких дій, то всі отримані докази під час такого незаконного обшуку є недопустимими та незаконними.

Олександр Шокало, Олесь Тарасенко

Адвокатське об'єднання "Бауман Кондратюк"

 

Виникли запитання, або бажаєте отримати консультацію? - Пишіть нам OFFICE@BKADVISERS.COM.UA ,

                                                                 або телефонуйте +38 (044) 209 95 16

 

 

27.07.2021