fbpx

Податкова амністія на старті: Президент підписав відповідні закони


      Опубліковано закони про «податкову амністію», які набудуть чинності 21 липня 2021 р., крім норм щодо оподаткування (з 1 січня 2022 р.)

      Мова йде про Закон № 1539-IX та Закон № 1542-IX, які запроваджують одноразове декларування майна громадян та звільняють від відповідальності за минулі несплати податків та ЄСВ.

     Одноразове декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою її активів, якщо вони були отримані за рахунок доходів, які підлягали оподаткуванню в Україні, проте податки і збори з яких не були сплачені, або сплачені не в повному обсязі.

Скористатися цим можуть:

  • Фізичні особи – резиденти, в тому числі, самозайняті особи;
  • Фізичні особи – нерезиденти, які на момент придбання відповідних активів, доходів були резидентами.

          Не підпадають під «податкову амністію» малолітні, неповнолітні і недієздатні особи, а також особи, щодо яких Україна ввела санкції. Також це заборонено особам, які в будь-який період з 1 січня 2010 року виконували, або виконують в Україні публічні функції – чиновники та депутати.

          Із задекларованих активів громадянин повинен буде сплатити збір, зокрема 5% щодо валютних цінностей на рахунках у банках в Україні, а також інших активів, що знаходяться (зареєстровані) в Україні; 9% щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном; 2,5% щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року.

          Об’єктами декларування можуть бути: валютні цінності, іноземна валюта, крім готівки, права грошової вимоги; нерухоме майно та деякі об’єкти незавершеного будівництва; рухоме майно, в тому числі, транспортні засоби, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби; паї у власності юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, інші корпоративні права; майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, також цінні папери або фінансові інструменти; права на отримання дивідендів, відсотків або іншої аналогічної майнової вигоди; інші активи  фізичної особи, в тому числі майно, банківські метали, які не розміщені на рахунках, пам’ятні банкноти і монети; майнові права, що належать декларанту, або з яких він отримує, або має отримувати доходи на підставі договору про управління майном чи іншої аналогічної угоди і не платить власнику такого майна частину належного власнику доходу.

           Фізична особа може не декларувати заощадження в сумі до 400 000 тис гривень, одну квартиру до 120 кв. м., будинок або дачу до 240 кв. м., одне авто, і наприклад, гараж до 60 кв.м.

           «Податкову амністію» буде проведено з 1 вересня 2021 р. до 1 вересня 2022 р. Для легалізації грошей, іноземної валюти або банківських металів, що знаходяться в Україні, необхідно їх покласти на спеціальний рахунок у банку. А Національний банк України має затвердити, що це буде за рахунок і який порядок його відкриття. Інші активи потрібно буде вказати в податковій декларації, підтвердивши їх вартість необхідними документами, або вказавши її самостійно.

            Закон № 1542-ІХ пропонує не вважати умисним ухиленням від сплати податків і зборів, якщо такі діяння пов’язані з придбанням об’єктів, які громадянин вказав у одноразовій добровільній декларації та сплатив узгоджену суму збору декларування, якщо такі діяння вчинені до 2021 року.

          Також встановлюється, що не можуть бути використані вищевказані дані на підтвердження винуватості підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень щодо  ухилення від сплати податків і зборів (передбачених статтями 212, 212-1 Кримінального кодексу України).

          Варто зазначити, що у Законі не прописано жодних запобіжників проти позапланових податкових візитів після подання відповідної податкової декларації…

 

20.07.2021