БІЗНЕС ЗА КОРДОНОМ: ОБИРАЄМО ПОЛЬЩУ

Відкриття власної справи за кордоном – це та ідея, яка рано чи пізно приходить до кожного підприємця, який прагне розширення свого бізнесу. При цьому відразу ж виникають питання: де буде краще, зручно чи дешево? Вибір юрисдикції відіграє важливу роль, оскільки від цього буде залежати зручність та успішність ведення підприємницької діяльності.

       Сьогодні «під прицілом» ведення бізнесу – сусідня Польща, і ось чому.

Політична стабільність та економічна стійкість держави

         Республіка Польща давно відійшла від соціалістичного минулого і є країною Європейського Союзу з 2004 року. При цьому, близькість українського та польського менталітетів, спільне історичне минуле, дозволяють нам краще зрозуміти специфіку життя та особливості ведення бізнесу в Польщі, зокрема, з боку нормативно-правового регулювання.

         Польща має розвинену ринкову індустріально-аграрну економіку. Вона – регіональна держава в Центральній Європі, з найбільшою фондовою біржею в Центрально-Східній Європі. Основа польської економіки – промисловість, а саме машинобудівна, металургійна, гірнича та хімічна. Країна має шосту найбільшу економіку щодо номінального ВВП у Європейському Союзі та десяту найбільшу в Європі.

Польща межує із сімома країнами Європи: з Україною, Білоруссю та Росією, а також країнами ЄС: Чехією, Словаччиною, Литвою та Німеччиною. Має вихід до Балтійського моря – важливого економічного та рекреаційного осередку Європи. Таке вдале географічне положення та членство в ЄС дозволяє успішно реалізовувати бізнес-проекти в Польщі без особливих ризиків.

            Окрім цього, бізнес у Польщі вести спокійніше, зважаючи на відсутність різких і радикальних змін у суспільному житті та, загалом, наявність корпоративної безпеки.

Організаційно-правова форма діяльності в Польщі

          Вибір необхідної організаційно-правової форми – важливий етап реалізації бізнесу: від неї залежать як взаємовідносини з партнерами, так і кількість податків і зборів, які необхідно буде сплачувати до державного бюджету. В Польщі існують такі організаційно-правові форми:

 • просте Товариство (spółka cywilna) – найпростіша і найменш популярна форма, врегульована Цивільним кодексом;
 • власна господарська діяльність (własna działalność gospodarcza) – аналог українського ФОП;
 • товариство з обмеженою відповідальністю (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) – в Польщі, як і в Україні, є однією з найпопулярніших форм ведення бізнесу;
 • партнерське товариство (spółka partnerska) – форма, що об’єднує осіб визначених законом професій (лікарі, нотаріуси, адвокати тощо);
 • повне товариство (spółka jawna) – також користується популярністю в Польщі;
 • акціонерне товариство (spółka akcyjna);
 • та командитне товариство (spółka komandytowa) – знані по всьому світу форми ведення бізнесу.

          Командитно-акціонерне товариство (spółka komandytowo-akcyjna) не має аналогу в українському праві і полягає на поєднанні рис командитного товариства з акціонерним, де поряд з повним учасником бере участь також акціонер.

          Просте акціонерне товариство (prosta spółka akcyjna) – новинка польського права, яка стала доступною з 1 липня 2021 року. Це спрощена по реєстрації, ведення та ліквідації форма організації підприємницької діяльності, що представляє собою щось середнє між акціонерним товариством і ТОВ. Акціонером такого товариства може бути й одна людина, в тому числі, й іноземець. При цьому акціонер(-и) не відповідають за зобов’язання компанії.

          Окрему групу становлять філії та представництва іноземних юридичних осіб (oddziały i przedstawicielstwa).

Податковий режим

          Питання вибору оптимального податкового режиму чи не найбільше цікавить підприємців, які хочуть розпочати справу у Польщі. Великі платники податків зобов’язані подавати звітність з податку на прибуток і ПДВ щомісяця. Суб’єкти менше можуть обрати для себе квартальний і навіть річний період звітності. Дані в податкових деклараціях підприємства повинні підтверджуватись записами в Торговій книзі, в яку у хронологічному порядку вносяться всі операції відповідно до прийнятої в компанії обліковою політикою. Держава не наполягає на використанні типового плану рахунків бухобліку, дозволяючи юрособам користуватися своїми. Бізнесменам – початківцям можна найняти просто хорошого бухгалтера, послуги якого коштують не так дорого.

Отже, основними податками є:

 • податок на дохід юридичних осіб СІТ – загальна ставка становить 19%, в разі, якщо оборот підприємства не перевищує 1,2 млн євро – застосовується зменшена ставка, що становить 15%;
 • податок на дохід фізичних осіб (платять індивідуальні підприємці та фірми, які не підлягають оподаткуванню податком РІТ, існує у двох формах: 19% так званий «лінійний податок», або ж 17% і 32% від перевищення суми у 85 528 злотих доходу (тобто сплачується залежно від суми доходу працівників за рік);
 • акцизний збір – так, як і в Україні, застосовується для окремих груп товарів (алкоголь, тютюн, авто, бензин тощо);
 • податок на додану вартість VAT – базова ставка 23%, понижені ставки: 0%, 5%, 8%. Наприклад, ставка у 8% застосовується для поліграфічних машин для шрифту Брайля, деяких товарів тваринного походження тощо).

Підтримка малого і середнього бізнесу в Польщі

         Польський уряд та ЄС завжди виступають за підтримку бізнесу. Ця підтримка проявляється у вигляді дотацій, допомог та грантів як від держави, так і від ЄС. Це дозволяє сподіватися на отримання частини грошей, які виділяють на розвиток економіки країни фінансові інститути Європейського Союзу. Безповоротні дотації надаються безпосередньо самим компаніям, тому польські державні програми малого і середнього бізнесу більше орієнтовані на допомогу у взаємодії із загальноєвропейськими організаціями, спрощення адміністративних процедур і зниження організаційних навантажень.

 Часи пандемії COVID-19 також стали своєрідним лакмусом, котрий дозволяє зрозуміти масштаби державної підтримки бізнесу. Мова йде про низку нормативно-правових актів, так званих Антикризових Щитів (Tarcze Antykryzysowe) – пакет законів для підтримки окремих секторів польської економіки, роботодавців та працівників. Загалом, державою було виділено понад 212 млрд злотих на охорону робочих місць та економіки, 100 млрд злотих додаткових коштів в рамах Фінансового Щиту. Допомога реалізовувалась у 5 сферах діяльності: працівники, фірми, охорона здоров’я, фінансові інституції, інвестиції.

         Для того щоб отримати дотацію, підприємець повинен звернутися із заявою у відповідний держорган у Польщі, і якщо представлена бізнес – ідея буде відповідати вимогам інвесторів з ЄС, то компанії можуть виділити кошти на термін до 3 років.

При реєстрації нової компанії у Польщі в обов’язковому порядку потрібно мати установчий договір і повністю сформований статутний капітал. Додатково бізнесмени повинні завестися ще одним документом – бізнес-планом для реалізації комерційної ідеї.

       Для молодих фірм, які пропрацювали хоча б рік, можливе пільгове кредитування малого бізнесу від польських банків за ставкою 6-8% річних.

Перспективні ідеї для бізнесу

        У лютому 2021 року майже чотири з п’яти економічних іммігрантів з України мали плани, або збиралися розпочати власний бізнес у Польщі (згідно з дослідженням агентства з працевлаштування Gremi Personal). Це означає, що з минулого року група українців, які хочуть розпочати власну справу у Польщі, зросла на третину. Цю тенденцію можна побачити і в реєстрах Закладу Соціального Страхування (ZUS): кількість українських громадян, які ведуть бізнес у Польщі, за останній рік зросла більш ніж на одну п’яту, у порівнянні з минулим роком.  

 Наші співгромадяни в Польщі щоразу частіше відкривають магазини роздрібної торгівлі (часто їх спеціалізацією є продукти та товари з України, Росії та Білорусі), салони краси, барбер-шопи. Донедавна популярним напрямом був також готельно-ресторанний бізнес. Нерідко співвітчизники  спеціалізуються на ремонтах приміщень та будівництві, створюють власні логістичні компанії, однак, такі види бізнесу потребують великої кількості дозволів та значних інвестицій.

Також, значною часткою українського бізнесу в Польщі є посередницькі агентства для працевлаштування громадян колишнього СРСР, фірми по легалізації (допомагають скласти документи для тимчасового виду на проживання, надають консультації).

         Частина українців також припадають до покупки вже готового бізнесу – франшизи магазинів, наприклад, Żabka чи пекарень, магазинів одягу, кур’єрських служб, тощо.

Легалізація

       Українські підприємці часто цікавляться можливістю легального перебування на території Польщі. Оскільки Польща є країною ЄС та входить до шенгенської зони, на неї розповсюджуються також правила ЄС щодо перебування іноземців, а також положення Шенгенського договору. Наявність інтересів відносно провадження власного бізнесу не завжди є підставою для видачі шенгенської мультивізи. Купівля, або ж організація своєї справи в країні дозволить отримати посвідку на проживання в Польщі – Карту побиту (Karta pobytu ).

        Звичайна Карта видається на строк до 3 років, потім вона продовжується до 5 років. Після спливу 5 років легального перебування в Польщі є можливість отримання Карти довготермінового резидента ЄС, яка в майбутньому є підставою для отримання громадянства. Такі карти дозволяють легально перебувати не тільки в Польщі, а також і в країнах шенгенської зони. Оплата за рішення щодо видачі карти становить 340 або 440 злотих (залежно від виду дозволу), плата ж за видачу карти (пластик) – 50 злотих.

         Що стосується часу, який необхідний для відкриття своєї фірми, то підготовка та надання необхідного пакету документів, якщо вдатися до платної допомоги фірми-посередника, або окремих фахівців (юриста, нотаріуса, бухгалтера), займе кілька днів. До місяця потрібно для реєстрації юрособи у Державному судовому реєстрі.

Марія Бакеренкова

           За більш детальною інформацію з питань ведення бізнесу у Польщі, Ви можете звернутися до спеціалістів Адвокатського об’єднання «Бауман Кондратюк» за телефонами:

+3044 209 95 16

+3044 334 73 07,

або пишіть нам на пошту:  office@bkadvisers.com.ua