Податкові ризики для ФОП 2 групи (платників єдиного податку), що надають послуги іноземним громадянам

      Чимало підприємців сьогодні мають, або шукають клієнтів серед іноземних громадян. Мова йде про фізичних осіб підприємців, які знаходяться на 2 групі єдиного податку (спрощена система оподаткування) і які мають мету надавати послуги саме цій категорії громадян.

Підприємці повинні знати про те, що їх буде переведено зі спрощеної системи оподаткування на загальну, якщо вони будуть працювати з іноземцями.

Українське законодавство регулює це питання наступним чином.

Підпункт 2 п. 291.4 ст. 291 ПК України визначає кому, за яких умов та які види послуг можуть надавати ФОП 2 групи, щоб залишатись на спрощеній системі оподаткування.

Зверну Вашу увагу на те, кому саме можна надавати послуги – платникам єдиного податку та/або населенню. Адже зі статусом платника єдиного податку все зрозуміло, але виникає інше питання: кого законодавець визначив як «населення», та чи йде мова про населення інших держав?

Під поняттям «населення» органи Державної податкової служби розуміють  сукупність людей, які перебувають у межах даної держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни даної держави, іноземні громадяни, які живуть у цій державі тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством.

Отже, треба звернути увагу та не, що ФОП 2 групи – платник єдиного податку може мати іноземних клієнтів, але виключно тих, які проживають в Україні. Звідси випливає, що ФОП 2 групи – платник єдиного податку не може надавати послуги фізичним особам – нерезидентам (іноземцям), які не проживають в Україні тривалий час.

У разі надання послуг зазначеним категоріям осіб – ФОП 2 групи переходить на загальну систему оподаткування.

Повернути собі статус фізичної особи-підприємця – платника єдиного податку 2 групи можливо після спливу 4 послідовних кварталів (тобто через рік)

Це не єдине обмеження, про яке застерігає законодавець.

Інші обмеження та заборони щодо видів діяльності платників єдиного податку 2 групи встановлені п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.

Як приклад обмежень, фізичні особи-підприємці платники єдиного податку 2 групи не можуть надавати послуги з:

  • купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна;
  • виробництва, постачання, продажу виробів з дорогоцінних металів, з дорогоцінним та напівдорогоцінним камінням.

Проте, відмовляти громадянам – потенційним клієнтам з-за кордону не варто. У такому випадку можливі наступні форми ведення підприємництва:

  1. обрання загальної системи оподаткування для ФОП 2 групи;
  2. обрання спрощеної системи оподаткування для ФОП 3 групи;
  3. заснування ТОВ, замість ФОП.

Більш детальну інформацію Ви можете отримати на консультації у Вашого адвоката.

Вероніка Васькіна, адвокат Адвокатського об’єднання «Бауман Кондратюк»